Aneks kuchenny z salonem

Aneks kuchenny z salonem – jak urządzić?

30-09-2019 by Admin

Kuchnia i salon to miejsca rodzinnych i towarzyskich spotkań, co w ostatnich latach w projektach uwzględniają architekci i tworzą mieszkania, w których aneks kuchenny i salon tworzą jedno pomieszczenie. Jest to świetne rozwiązanie dla gospodarzy, którzy nie muszą porzucać swoich gości, by zniknąć za kuchennymi drzwiami. Jednak niesie ono za sobą pewne wyzwania dla urządzających mieszkanie osób. Znajdujesz się w tym gronie? Czytaj dalej.
 
Salon połączony z kuchnią i jadalnią to rozwiązanie, które pojawia się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w blokach. Choć jest wygodne i praktyczne, posiada swoich zwolenników i przeciwników. Gdy ci pierwsi zachwycają się możliwością połączenia przestrzeni, która sprzyja kontaktom towarzyskim, ci drudzy krzywią się na myśl o kulinarnych zapachach dochodzących do nozdrzy gości i domowników. Cóż, gdy jeden uzna to za zaletę, drugi określi mianem wady.
 
Nie da się także ukryć, że urządzanie aneksu kuchennego z salonem to nie lada wyzwanie. O czym należy pamiętać?
 
Zobacz: 5 najczęstszych błędów popełnianych przy urządzaniu kuchni. Uniknij ich!
 

Aneks kuchenny z salonem – funkcjonalność

 
Pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać urządzając aneks kuchenny z salonem to funkcjonalność. Czy bezproblemowo przemieścisz się z jednej strefy do drugiej? Pamiętaj, że potrzebujesz około 80 cm, by swobodnie wstać od stołu. Przemyśl, czy sofa i fotele ustawione są w sposób umożliwiający komfortowe użytkowanie.
 
Zastanów się również nad tym, jak oddzielić kuchnię od salonu. Możesz zrobić to z pomocą podłogi czy blatu, ale o tym za chwilę. Pomocne okażą się również zawieszone nad blatem lampy czy wiszące półki.
 

Aneks kuchenny z salonem – pamiętaj o stole

 
Kolejnym sposobem na oddzielenie kuchni od salonu jest wydłużenie blatu, by mógł funkcjonować jako stół czy barek lub po prostu wstawienie niewielkiego stołu i krzeseł. Nie ulega wątpliwości, że miejsce, przy którym będzie można spożywać posiłki to konieczność nie tylko w domach rodzinnych, ale i nawet w kawalerkach czy mieszkaniach par. Dlatego można rozważyć zakup rozkładanego stołu.
 
salon z aneksem kuchennym
 

Aneks kuchenny z salonem – podłoga

 
Choć aneks kuchenny z salonem to jedno pomieszczenie, wielu domowników chce oddzielić od siebie kącik kuchenny i wypoczynkowy. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem jest użycie różnych podłóg np. paneli w salonie i płytek w aneksie. Pamiętaj jednak o tym, by nie łączyć ze sobą dwóch wzorzystych rodzajów nawierzchni.
 
Zobacz: Twój własny cocktail-bar. Jak dobrać krzesła do kuchennego barku?
 

Aneks kuchenny z salonem – jakie kolory?

 
Jakie kolory dobrać do aneksu kuchennego z salonem? Możesz wybrać jedną z kilku opcji. Pierwsza stawia na spójność, a więc wybierz 3 kolory, które będą zaakcentowane w całym pomieszczeniu. W myśl zasady drugiej, wybiera się na kolory kontrastujące, co pozwala podzielić przestrzeń na strefy. Pamiętaj, że kolorami możesz oddzielić strefę kuchenną od salonowej. Istotne jest jednak, by zachować spójność i wystrzegać się efektu rajskiego ptaka.