aranżacja balkonu

Jak urządzić balkon, by stał się przytulnym i klimatycznym miejscem?

27-06-2019 by Admin

Nie każdy z nas marzy o ogrodzie i domu jednorodzinnym. Niektórzy celowo wybierają mieszkanie w bloku. Jednak taka decyzja nie skazuje nikogo na brak swojego własnego małego miejsca na świeżym powietrzu. Mowa oczywiście o balkonie, zmieniającym się w lecie w zaciszne i klimatyczne miejsce, w którym domownicy będą chcieli zaszyć się z książką i kieliszkiem wina lub szklanką lemoniady. Jak urządzić balkon, by był użyteczny i pięknie się prezentował?
 
W lecie marzymy o własnym kącie, w którym będzie można odpocząć po dniu pełnym lejącego się z nieba żaru. Dla mieszkańców bloków takim miejscem jest balkon, który przy odrobinie fantazji może stać się w namiastką ogrodu czy tarasu. Rankiem można wypić na nim kawę, a wieczorem zrelaksować się przy zimnych napojach. Jak go zaaranżować?
 
Zobacz: Twój własny cocktail-bar. Jak dobrać krzesła do kuchennego barku?
 

Aranżacja balkonu w bloku

 
Zanim przystąpisz do kupowania mebli, roślin i ozdobnych akcesoriów, zastanów się, w którą stronę świata skierowany jest Twój balkon. Czy jest zadaszony? Odpowiedzi na te pytania pomogą w doborze roślin.
 
Balkon od północy zapewni największe zacienienie i najniższe temperatury. Ustawiony od wschodu będzie miejscem nasłonecznionym jedynie w godzinach porannych. Usytuowanie od zachodu gwarantuje największą ekspozycję na słońce przez większość dnia. Balkon ustawiony do południa będzie nasłoneczniony do godzin popołudniowych, a później pojawi się na nim przyjemny cień.
 

 

Meble na balkon

 
Jeśli w naszej głowie pojawia się wizja spędzania czasu na balkonie, od razu widzimy w niej siebie rozłożonego na krześle, fotelu czy hamaku. To, co ostatecznie na niego trafi, w dużej mierze zależy od jego wielkości.
 
Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy zakupić zestaw mebli rattanowych. Wówczas otworzą się przed nami nowe możliwości – jedzenia posiłków na świeżym powietrzu.
 
Zobacz: Sala konferencyjna to wizytówka Twojej firmy – jak ją urządzić?
 

Aranżacje małych balkonów

 
Sytuacja tylko pozornie komplikuje się, jeśli chcemy zaaranżować mały balkon. Nawet na niewielkiej przestrzeni można urządzić swój letni kącik. Wystarczy fantazyjny fotel, mały stolik i pufa (jeśli wiemy, że będziemy mieć towarzysza).
 
Czy to wszystko? Nie! Ale połowa sukcesu już za Tobą. Teraz zostaje nadanie klimatu. Pomogą w tym oświetlenie (idealne będą żarówki rozwieszone na kablu), rośliny, tekstylia i ewentualnie parasol. Jeśli chodzi o rośliny, to pięknie prezentują się te w masywnych donicach, jednak jeśli dysponujemy ograniczoną ilością miejsca, warto rozważyć małe doniczki na haczykach, które można umieścić przy balustradzie czy zawiesić na sznurach.
 

 
Przytulnie urządzony balkon sprawia, że nawet mieszkając w bloku jesteśmy w stanie mieć swój mały kąt na świeżym powietrzu, a przy odrobinie kreatywności może stać się ulubionym miejscem domowników.