beton-kamien-stal

Beton, kamień i stal, czyli surowe wnętrza

28-10-2020 by Aleksandra Szajnar

Surowe wnętrza są doskonałą bazą do łączenia stylów oraz kolorów. Poprzez odpowiedni dobór wszelkich dodatków, dekoracji, oświetlenia, roślin i tkanin, takie wnętrze możemy swobodnie spersonalizować i nadać mu unikatowy klimat. Będzie o wiele bardziej plastyczne, co pozwoli na większe możliwości aranżacyjne i swobodę w doborze detali. Jak zatem stworzyć idealne surowe wnętrze? Jakich materiałów użyć? Beton, kamień i stal to materiały, które z pewnością podkreślą surowość wnętrza i pozwolą na stworzenie ciekawej aranżacji. 

Modny, surowy beton 

Beton jest podstawowym surowcem budowlanym, często stosowanym również wwnętrzach w formie tzw. betonu architektonicznego. Łatwo dostosowuje się do wszystkich stylów i dodaje specyficznego, surowego klimatu. Może być nałożony bezpośrednio na ścianę bądź podłogę, lub zastosowany jako materiał dekoracyjny np. do doniczek. Beton architektoniczny dostępny jest również w formie nowoczesnych płytek w różnych odcieniach, fakturze oraz przebarwieniu. To surowiec dekoracyjny, który świetnie łączy się nawet z wyrazistymi kolorami, co daje nam większą elastyczność w aranżowaniu.  

Elementy stalowe w wystroju wnętrza 

Stal to materiał, który wykorzystywany jest we wnętrzach inspirowanych przemysłem, kojarzy się nam z trwałością i wytrzymałością. W połączeniu z betonem, te dwa surowe materiały wzajemnie się uzupełniają. Podkreślają one swoje walory, tworząc ponadczasowy, industrialny styl. Stal, nowoczesna i prosta w formie, uważana jest podobnie jak beton za materiał chłodny, jednak może być estetycznie równoważona m.in. przez elementy z drewna, w zgodzie z najnowszymi trendami. Stal doskonale odbija i rozprasza światło, dzięki czemu doda wnętrzu jasności i wizualnej przestrzeni. To bardzo uniwersalny i modny surowiec, który szeroko stosowany jest także w meblarstwie.  

Elegancki i surowy kamień 

Kamień to bardzo wszechstronny i piękny materiał wykończeniowy, który posiada wiele barw i wzorów. Dobór odpowiedniego kamienia do wnętrza jest zatem stosunkowo prosty, warto jednak zwrócić uwagę na jego właściwości takie jak odporność na wilgoć, nasiąkliwość, wpływ na zaplamienie, porowatość czy ścieralność. Nie każdy bowiem rodzaj kamienia będzie się nadawał do codziennego użytkowania w domu. Najczęściej polecane i stosowane są granit, marmur, piaskowce, onyks, bazalt i otoczaki. To co szczególnie wyróżnia kamień wśród innych surowców to przede wszystkich trwałość, szlachetność oraz niepowtarzalność wzoru. Charakteryzuje go też wysoka cenadostępny jest jednak w formie gotowych płytek. Tańszą alternatywą mogą być płyty imitujące kamień, nie będą jednak tak trwałe jak te naturalne. Kamień z pewnością będzie stanowić oryginalną dekorację np. na fragmencie ściany, blacie kuchennym lub w łazience. Doskonale ożywi wnętrze, w którym dominuje beton i stal.