biurko krzeslo dla dziecka

Jak dobrać biurko i krzesło dla dziecka?

28-09-2018 by Admin

Pierwsze miesiące po rozpoczęciu roku szkolnego to okres, w którym nie tylko uświadamiamy sobie, jak czas szybko leci, ale i moment, w którym orientujemy się, że nasze dziecko potrzebuje nowego kącika do nauki.
 

Niestety, choć w urządzaniu pokoju dla dziecka chcemy kierować się zasadą uniwersalności, nie tyczy się ona biurka i krzesła, zwłaszcza, gdy mówimy o maluchu, który dopiero zaczyna swoją przygodę z edukacją. Na jakie szczegóły przy urządzaniu kącika do nauki dla naszego dziecka powinniśmy zwrócić uwagę?
 

Jak wybrać biurko dla dziecka?

 

Biurko to jedno z najważniejszych miejsc w pokoju dziecka, to przy nim będzie spędzać znaczną część swojego czasu – będzie się przy nim uczyć, odrabiać lekcje i bawić.
 

Jeszcze przed wybraniem interesującego nas modelu, zastanówmy się nad jego ustawieniem. Powinien je wyznaczyć dostęp do światła dziennego. Najlepiej jest je ustawić przodem lub bokiem do okna, by siedzące przy nim dziecko nie zasłaniało sobą światła.
 

Zobacz: Okładki katalogów Halmar pokazują, jak zmieniają się wnętrzarskie gusta od 2006 roku
 

Przejdźmy teraz do samego procesu wybierania biurka. Najważniejsza jest jego wysokość – nieodpowiednio dobrana może skutkować nie tylko bólem kręgosłupa, ale i późniejszymi problemami zdrowotnymi.
 

Pójście do szkoły jest zwykle okresem przełomowym, w którym w pokoju dziecka pojawia się biurko. Jego zawsze należy dobierać do wzrostu malucha. Przeciętne dziecko w wieku 6 lat ma 115-125 cm, zatem idealne biurko dla niego powinno mieć ok. 55 cm wysokości.
 

Takimi proporcjami moglibyśmy się kierować w świecie idealnym, jednak dzieci rosną w zastraszająco szybkim tempie i kupowanie biurka na odpowiednią wysokość mogłoby nieść za sobą konieczność jego regularnej zmiany. Dlatego rozwiązaniem, które wydaje się być najrozsądniejsze jest zakup mebla z regulacją. Dodatkowo takie biurka posiadają również możliwość dopasowania blatu do kąta, przy którym najlepiej będzie się dziecku uczyć czy rysować. Dla przykładu podniesienie blatu o 30% zapewnia optymalne warunki do ręcznego pisania i malowania.
 

Jak wybrać krzesło do biurka dla dziecka?

 

Biurko i krzesło dla dziecka to podstawa wygodnej nauki. Wbrew pozorom, gdy siedzimy, nasz kręgosłup nie odpoczywa, a pracuje. Posiadając tę wiedzę, chcemy wyposażyć pokój dziecka w takie meble, które nie będą dodatkowo obciążać kręgosłupa malucha.
 

Naturalna pozycja kręgosłupa to kształt litery S, dlatego najlepsze krzesła to te, które w odcinku lędzwiowo-krzyżowym posiadają uwypuklenie. Kolejnymi elementami krzesła do biurka dla naszego dziecka, na które powinniśmy zwrócić uwagę to podłokietniki, które zapewniają podparcie dla rąk i nadgarstków – dzięki czemu “nie męczą się”. Zagłówek pozwala na odłożenie głowy i chwilę relaksacji. Nie jest on jednak tak ważny jak podłokietniki i wiele modeli krzeseł nie są w niego wyposażone.
 

Zobacz: Król w sypialni, czyli łóżko. Jak wybrać idealne?
 

To, co jest niezmiernie ważne przy zakupie krzesła do biurka dla dziecka, to system regulacji. Może on dotyczyć nie tylko wysokości oraz kąta odchylenia oparcia, ale i regulacji podłokietników i zagłówka.
 

To, czy wybierzecie krzesło na krzyżaku z kółkami, to jest kwestia indywidualna. Krzesła obrotowe na kółkach na pewno są wygodniejsze, ale i nie oszukujmy się – dzieciaki zawsze widzą w nich możliwość zabawy.
 

Pamiętajmy, że krzesło, podobnie jak i biurko, musi być dostosowane do wzrostu dziecka, a możliwość regulacji zapewnia możliwość “rośnięcia” razem z maluchem. Przy zakupie pamiętajmy, by zwrócić uwagę na szerokość – gdy dziecko na nim usiądzie, po bokach musi być po kilka centymetrów przestrzeni; głębokość sięgająca ok. 3/4 długości ud oraz wysokość – podczas siedzenia, stopy powinny opierać się na podłodze, a nogi powinny być zgięte pod kątem prostym.