Najczęściej popełniane błędy przy urządzaniu pokoju dziecka

30-11-2018 by Admin

Chcemy dać naszym dzieciom wszystko, co najlepsze. Dlatego nieraz urządzanie pokoju dziecięcego zajmuje nam o wiele więcej czasu niż aranżacja innych pomieszczeń w domu. Niestety, przy zagospodarowywaniu każdej innej powierzchni nie popełniamy tylu błędów, co przy pokoju dziecka. Dlaczego?

 

Bywa, że brakuje nam wyobraźni i myślenia przyszłościowego. Mamy w głowie aktualne potrzeby maluchów, ale zapominamy o tym, że pokoju nie urządza się na kilka miesięcy, a długie lata. Jednak korzystajmy z doświadczeń innych. Zebraliśmy najczęściej popełniane przez rodziców aranżujących pokój dziecka błędy, żebyście Wy mogli ich uniknąć.

 

Zobacz: 5 powodów, dla których warto kupić białe meble do domu.

 

1. Zapomnij o krzykliwych kolorach ścian. Tak, tak, tak, wyraziste barwy sprzyjają integracji sensorycznej maluchów, ale dziecko nie tylko rośnie i w którymś momencie intensywny róż zacznie go męczyć, ale miejmy też litość dla siebie – przecież rodzice również spędzają czas w pokoju dziecka i bynajmniej nie w małym wymiarze godzin.

Lepiej postawić na dodatki w intensywnych kolorach, a ściany pokoju dziecka zostawić w kolorach neutralnych. W przeciwnym wypadku nasz wzrok będzie się męczyć.

Podobna zasada dotyczy również mebli w pokoju malucha.

 

2. Brak motywu przewodniego. Chodzi o to, żeby większość elementów w pokoju miała jakiś wspólny mianownik – marynarskie wzory czy pastelowe kolory, motyw piracki czy samochodowy, a może ma w nim mieszkać mała księżniczka? Jeśli będziemy przemycać do pokoju wszystkie ulubione wzory, kolory i postaci z bajek naszego dziecka, w efekcie powstanie wielki chaos.

 

3. Kupowanie mebelków, z których nasze dziecko wyrasta. Wiadomo, że łóżeczko niemowlaka nie posłuży przez długie lata, ale jeśli urządzamy pokój starszego dziecka, możemy myśleć przyszłościowo np. o łóżku, które będzie rosnąć razem z naszym maluchem, czy biurku z regulacją wysokości. Decydując się na takie meble, oszczędzamy fundusze.

 

Zobacz: Wejście na salony, czyli jak urządzić salon?

 

4. Brak pojemników na zabawki, czyli pominięcie tematu przechowywania. Uczymy nasze pociechy porządku od ich najmłodszych lat, gdzie zatem mają chować zabawki, jeśli nie mają specjalnych skrzyń, pojemników czy szuflad? Urządzając pokój dla dziecka, pamiętajmy o tym, że porozrzucane po nim przedmioty, będą go rozpraszać przy nauce, dlatego lepiej, żeby miały one swoje subtelne miejsce przechowywania.

 

5. Dekoracje na stałe. O ile nietrudno wymienić łóżko z motywem superbohatera, to o wiele trudniej zedrzeć ze ściany tapety. Pamiętajmy, że gust i sympatia dziecka do bajkowych bohaterów zmieniają się czasem z dnia na dzień, więc lepiej stosować nieco bardziej neutralne dekoracje stałe.