Efektowne oświetlenie Twojego wnętrza

29-06-2020 by Aleksandra Szajnar

Lampy podłogowe, żyrandole, reflektory, lampy stołowe… Chociaż obecnie dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia we wszystkich stylach, to nie zawsze łatwo jest dobrać odpowiednie. Tym bardziej, że każde pomieszczenie w domu wymaga specyficznego oświetlenia, które wpływa równocześnie na nastrój panujący w tym pomieszczeniu. Nie ma chyba nic bardziej ponurego od słabo oświetlonego pokoju z zimnym, białym światłem. Jednak mamy kilka porad, dzięki którym będziesz mógł stworzyć naprawdę przyjemny, komfortowy klimat w swoim mieszkaniu. 

Wybór odpowiedniego miejsca 

Oświetlenie w rozmiarze XXL jest bardzo modne i doskonale ozdabia przestrzeń… pod warunkiem, że jest dobrze rozmieszczone. Na przykład imponująca wisząca lampa jest bardziej odpowiednia nad dużym stołem w jadalni niż nad małym stolikiem w niedużym pomieszczeniu.  

Oświetlenie kierunkowe 

Podświetlaj meble, obrazy i przedmioty, które uwielbiasz, za pomocą oświetlenia kierunkowego. Zastosuj reflektory punktowe lub lampy z klipsemJest to sposób na wyeksponowanie jakiegoś punktu w pomieszczeniu. 

Żarówki ledowe 

Takie żarówki mają bardzo dużo plusów. Włączają się natychmiast i emitują bardzo przyjemne światło. Przede wszystkim jednak, zużywają 10 razy mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. 

Ciepłe światło 

W salonie należy wybrać żarówki, które emitują ciepłe, żółte światło (temperatura barwowa między 2400 a 2700 K). Neutralna biel (około 4000 K), która jest chłodniejsza, powinna być zarezerwowana dla biura, ponieważ pomaga w koncentracji. 

Reflektory w łazience 

Stwórz oświetlenie ścienne po każdej stronie lustra, aby uniknąć cieni na twarzy. Inną opcją jest lustro z gotowym, wbudowanym oświetleniem. 

Wiszące lampy nad stołem w jadalni 

Jeśli Twój stół jest prostokątny, przywieś nad nim nieparzystą liczbę lamp, około 1,80 m nad podłogą. Jeśli jest okrągły, wybierz tradycyjny żyrandol. 

Ściemniacz światła zamiast włącznika 

W salonie i sypialni zamień włącznik światła na ściemniacz. Pozwoli to na dostosowanie intensywności oświetlenia w zależności od pory dnia. 

Zmienne strefy światła i cienia 

Wyeksponuj pokój dzienny, zwracając uwagę na ciemniejsze miejsca. Zmienne obszary światła i cienia wprowadzają dynamikę i powiększają przestrzeń.