Eklektyzm

Eklektyzm czyli odważne wnętrza

28-09-2020 by Aleksandra Szajnar

Styl eklektyczny to umiejętne połączenie stylów z różnych epok tworząc oryginalny i ponadczasowy klimat. Taki wystrój wnętrz ma tyle samo przeciwników co i zwolenników, jednak decydując się na aranżację wnętrza w ten sposób, z pewnością będziesz mógł wyrazić swoją osobowość.  

Czym jest styl eklektyczny? 

Termin “eklektyzm” odnosi się do różnych epok i przenikania się stylów o różnym pochodzeniu. Będzie on idealny dla osób, które nie chcą ograniczać się tylko do jednego spojrzenia na sposób aranżacji wnętrza. Na przykład barokowy żyrandol może być bez problemu połączony z afrykańską maską lub stołem w stylu art deco. Z drugiej strony, eklektyzm nie oznacza chaotycznego mieszania mebli i dekoracji. Wyzwaniem udanej eklektycznej aranżacji jest stworzenie harmonijnej kompozycji pomimo zróżnicowania stylów. Aby zachować pewną spójność i nie popaść w nadmiar, należy ustalić pewne wytyczne. Na przykład, można skupić się na jednym obiekcie centralnym, który będzie wyróżniał się rozmiarem lub barwą. Może to być obraz lub mebel, np. fotel. Pozostała część wystroju pomieszczenia może być zbudowana wokół tego kluczowego elementu. W ten sposób zachowamy spójność i harmonijność.  

Można również skupić się na kontrastach, mieszać nowoczesne ze starym, łączyć żywe kolory z delikatnymi lub zestawiać materiały takie jak drewno, metal i plastik. W tym stylu istotne są wszystkie kombinacje, które się dobrze uzupełniają. 

Meble 

Najlepiej jest unikać umieszczania zbyt dużej ilości mebli w jednym pomieszczeniu, aby go nie przeciążyć. Jeśli mieszasz różne style, wybierz raczej podobne odcienie lub kształty, uzupełniając je tylko o jeden lub dwa kontrastujące elementy. Na przykład, jeśli wszystkie meble mają proste, zwyczajne kształty, możemy dodać jeden wykraczający poza ten schemat. W ten sposób przełamiemy jednolitość. Aby zharmonizować wygląd, starajmy się również zachować podobne proporcje w całym umeblowaniu. 

Kolory 

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz w stylu eklektycznym, wszystkie kolory są dozwolone i mogą się one znacznie różnić w zależności od dekoracji. Zaleca się jednak, aby ściany były jasne w kolorze, białym lub beżowym, co pozwoli wyeksponować meble i akcesoria. Blade ściany sprawiają, że wnętrze nabiera bardziej nowoczesnego charakteru.