13-08-2021 by Aleksandra Szajnar
Wyzwaniem w aranżacji współczesnych domów i mieszkań jest stworzenie przestrzeni, w której będziemy mogli zarówno odpocząć i naładować baterię, jak i cieszyć się dobrym samopoczuciem za sprawą przytulnego, stylowo urządzonego wnętrza.
Jeśli chodzi o styl dekoracji wnętrza, dużą popularnością nieustannie cieszą się dwa ponadczasowe trendy: elegancki i minimalistyczny. Czym się różnią oraz jakie są ich charakterystyczne cechy?
Styl minimalistyczny to najlepszy wybór dla nowoczesnego mieszkańca miasta. Minimalizm opiera się na estetyce prostoty, z dobrze przemyślanymi przestrzeniami, które zawierają tylko najpotrzebniejsze przedmioty, z ograniczoną ilością mebli. Minimalistyczne wnętrze musi spełniać dwa istotne kryteria: jasność i łagodność. Kolory odgrywają więc bardzo ważną rolę. Zamiast jaskrawych kolorów, wybierz jasne, neutralnych i delikatne kolory na ścianach, meblach i dodatkach. Biel to klasyka w aranżacji wnętrz i kluczowy kolor stylu minimalistycznego. Oprócz wpuszczania światła do wnętrza, kolor ten powiększa przestrzeń i może być łączony z każdym rodzajem mebli i materiałów. Inne kolory, które łatwo wkomponują się w minimalistyczny wystrój to szary i beżowy.
Jeśli chodzi o materiały, jakie są wykorzystywane w stylu minimalistycznym, to są to głównie szkło, drewno i metal, które nadają ciepłego, nieco wyszukanego charakteru. Oprócz tego, te trzy materiały można z łatwością łączyć ze sobą, uzyskując szykowny i nowoczesny wygląd. Na podłodze można położyć jasną drewnianą podłogę, bez połysku. Należy unikać płytek, szczególnie tych ze zbyt krzykliwym wzornictwem.
Elegancki wystrój nie powinien być postrzegany jako staroświecki lub kojarzony z wejściem do wnętrza z innej epoki. Styl ten ożywia ponadczasowe elementy, pozostając przy tym współczesnym i zgodnym z aktualnymi trendami. W eleganckim stylu chodzi o to, aby meble i dodatki mówiły same za siebie. Umieść na przykład pozłacane lustro na ścianie, aby dodać głębi i delikatności do pokoju. Gama kolorów użytych do stworzenia klasycznego wnętrza, podobnie jak i minimalistycznego, utrzymana jest w stonowanych i raczej jasnych tonach. Od bieli do szarości, przez beże i taupe. Kolory nie powinny przykuwać uwagi, lecz podkreślać delikatność materiałów. Barwy te można ożywić jaśniejszymi akcentami, na przykład ładnym kwiatowym wzorem lub kilkoma kolorowymi dodatkami.
W stylu klasycznym istnieje duże pole do popisu, jeśli chodzi o detale. Dlatego mile widziane są takie szczegóły jak srebrne uchwyty czy szlachetne lustro. Oprócz tego, chętnie wykorzystywane są też piękne materiały, takie jak drewno i marmur, którym towarzyszą estetyczne przedmioty dekoracyjne – wazony lub świeczniki. Dlatego też styl ten będzie odpowiedni dla osób przykładających dużą wagę do szczegółów oraz lubiących otaczać się efektownymi dodatkami.