elegancja-minializm

Elegancja vs. minimalizm – jaki styl wnętrz wybrać?

13-08-2021 by Aleksandra Szajnar

Wyzwaniem w aranżacji współczesnych domów i mieszkań jest stworzenie przestrzeni, w której będziemy mogli zarówno odpocząć i naładować baterię, jak i cieszyć się dobrym samopoczuciem za sprawą przytulnego, stylowo urządzonego wnętrza.  

Jeśli chodzi o styl dekoracji wnętrza, dużą popularnością nieustannie cieszą się dwa ponadczasowe trendy: elegancki i minimalistyczny. Czym się różnią oraz jakie są ich charakterystyczne cechy? 

Dlaczego minimalizm?

Styl minimalistyczny to najlepszy wybór dla nowoczesnego mieszkańca miasta. Minimalizm opiera się na estetyce prostoty, z dobrze przemyślanymi przestrzeniami, które zawierają tylko najpotrzebniejsze przedmioty, z ograniczoną ilością mebli. Minimalistyczne wnętrze musi spełniać dwa istotne kryteria: jasność i łagodność. Kolory odgrywają więc bardzo ważną rolę. Zamiast jaskrawych kolorów, wybierz jasne, neutralnych i delikatne kolory na ścianach, meblach i dodatkach. Biel to klasyka w aranżacji wnętrz i kluczowy kolor stylu minimalistycznego. Oprócz wpuszczania światła do wnętrza, kolor ten powiększa przestrzeń i może być łączony z każdym rodzajem mebli i materiałów. Inne kolory, które łatwo wkomponują się w minimalistyczny wystrój to szary i beżowy.

Materiały w stylu minimalistycznym

Jeśli chodzi o materiały, jakie są wykorzystywane w stylu minimalistycznym, to są to głównie szkło, drewno i metal, które nadają ciepłego, nieco wyszukanego charakteru. Oprócz tego, te trzy materiały można z łatwością łączyć ze sobą, uzyskując szykowny i nowoczesny wygląd. Na podłodze można położyć jasną drewnianą podłogę, bez połysku. Należy unikać płytek, szczególnie tych ze zbyt krzykliwym wzornictwem.  

Współczesna elegancja

Elegancki wystrój nie powinien być postrzegany jako staroświecki lub kojarzony z wejściem do wnętrza z innej epoki. Styl ten ożywia ponadczasowe elementy, pozostając przy tym współczesnym i zgodnym z aktualnymi trendami. W eleganckim stylu chodzi o to, aby meble i dodatki mówiły same za siebie. Umieść na przykład pozłacane lustro na ścianie, aby dodać głębi i delikatności do pokoju. Gama kolorów użytych do stworzenia klasycznego wnętrza, podobnie jak i minimalistycznego, utrzymana jest w stonowanych i raczej jasnych tonach. Od bieli do szarości, przez beże i taupe. Kolory nie powinny przykuwać uwagi, lecz podkreślać delikatność materiałów. Barwy te można ożywić jaśniejszymi akcentami, na przykład ładnym kwiatowym wzorem lub kilkoma kolorowymi dodatkami.  

Klasyczne detale

W stylu klasycznym istnieje duże pole do popisu, jeśli chodzi o detale. Dlatego mile widziane są takie szczegóły jak srebrne uchwyty czy szlachetne lustro. Oprócz tego, chętnie wykorzystywane są też piękne materiały, takie jak drewno i marmur, którym towarzyszą estetyczne przedmioty dekoracyjne – wazony lub świeczniki. Dlatego też styl ten będzie odpowiedni dla osób przykładających dużą wagę do szczegółów oraz lubiących otaczać się efektownymi dodatkami.  

Polecane produkty