Idealna biblioteczka

Idealna biblioteczka – jak stworzyć kącik dla mola książkowego?

18-05-2022 by Aleksandra Szajnar

Jeśli Twoim głównym jest czytanie książek, to ten artykuł zdecydowanie wpasuje się w Twoje preferencje! Odwiecznym problemem czytelników jest nie tylko brak wystarczającej ilości czasu na książki, ale również wybór miejsca i sposobu ich przechowywania. Jak wpisać obecność książek w aranżację Twojego pomieszczenia, aby tworzyły spójną całość? Po prostu czytaj dalej.

 

Rozdział pierwszy – lokalizacja

Najlepszym pierwszym krokiem do stworzenia domowego raju czytelniczego jest jego odpowiednie ulokowanie. Musisz zastanowić się, którą przestrzeń Twojego domu chcesz przeznaczyć na biblioteczkę. Jeśli posiadasz piękną i pokaźną kolekcję książek, nie bój się jej eksponować. Do tego zdecydowanie polecamy główną ścianę w salonie. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz skorzystać z tej opcji, to mamy jeszcze kilka świetnych pomysłów – sypialnia, wszelkie wnęki a nawet  powierzchnia pod  schodami! Pamiętaj, że najlepszym miejscem będzie takie, które spełni swoją funkcję, nie stworzy chaosu we wnętrzu i da Ci multum radości z prezencji Twoich książek!

 

Rozdział drugi – odpowiedni mebel

Miejsce wybrane? Czas na krok drugi! Jak by tu wpasować biblioteczkę w naszą aranżację? Przede wszystkim należy korzystać z dobrodziejstw oferty meblowej! Producenci co raz częściej sięgają po funkcjonalne i sprytne rozwiązania, tak aby umożliwić klientowi maksymalną oszczędność domowej powierzchni. Hitem są wysokie regały pełniące funkcję ścianki działowej, dzięki którym możemy podzielić salon na cześć czytelniczą i wypoczynkową. Kolejnym przykładem są regały narożne – w całości wykorzystują miejsca, w których ciężko postawić odpowiedni mebel. Oczywiście istnieje też spora gama klasycznych rozwiązań – przeszklone biblioteczki, otwarte regały, półki lub meble wykonywane na indywidualne zamówienie. Najważniejsze, aby wybrany mebel wpasowywał się w aranżację całego pomieszczenia i tworzył harmonijną całość cieszącą oczy.

Rozdział trzeci – dodatki kluczem od sukcesu

Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach i my zdecydowanie się zgadzamy z tym stwierdzeniem. Jak dodać jeszcze więcej magii do swojej biblioteczki? Oświetleniem! Zastosuj górne oświetlenie nad regałem lub postaw na LEDY mocowane do dolnej części półki. Ciepłe światło nada przytulnego klimatu nie tylko biblioteczce, ale całemu pomieszczeniu.