Instytut Pantone ogłosił kolor roku 2018. Będzie on dominować we wnętrzach.

26-02-2018 by Admin

Instytut Pantone jest firmą z branży poligraficznej, która stworzyła własną skalę kolorów, ta zaś na stałe zagościła w szeroko rozumianej modzie. Skalą Pantone posługują się nie tylko projektanci, ale i architekci, graficy, twórcy mebli i samochodów.

 

Instytut na podstawie wnikliwej analizy rynku, konsultacji i prowadzonych badań, co roku typuje kolor, który w jak najlepszy sposób odzwierciedla obecne trendy.

 

Rok 2017 należał do koloru zielonego o nazwie Greenery. Na pewno zauważyliście, że panie chętniej ubierały się na zielono, a w ofertach sklepów dominował właśnie ten kolor. W modzie przewijały się motywy botaniczne, a w designie promowano rośliny. Zeszły rok według Pantone był zwrotem w stronę natury. Teraz czas na ukłon w stronę duchowości, ale o tym za chwilę.

 

Wybór koloru nigdy nie jest przypadkowy. Odzwierciedla ogólny nastrój społeczeństwa, a to w ostatnich latach stało się “fit”. Do pracy nosimy sałatki, po pracy lecimy na siłownię. A czy przypadkiem to bycie “fit” nie jest kojarzone właśnie z zielenią?

 

Kolorem roku 2018 Pantone jest Ultra Violet, czyli tajemniczy fiolet. Jego zadaniem jest komunikowanie oryginalności, pomysłowości, wizjonerskich myśli. Jest to także kolor nawiązujący do kosmosu. Kojarzy się z eksperymentami, duchowością i medytacją. Kojarzony jest także z gwiazdami jak Prince czy Jimi Hendrix.

 

Prezes Instytutu Pantone, Laurie Pressman, twierdzi, że fiolet jest kolorem, który odzwierciedla to, czego potrzebuje dzisiejsze społeczeństwo – czyli medytację i spojrzenie wgłąb siebie. Natomiast dyrektor kreatywna, Leatrice Eisman, twierdzi, że fiolet to odcień symbolizujący oryginalność i pomysłowość. Jest to także kolor przywołujący na myśl tajemnice kosmosu. Kojarzy się ze spirytualizmem i mistycyzmem. Ultra Violet ma wspomóc człowieka w oderwaniu się od nadmiernie zdigitalizowanego świata. Czy się uda?

 

Nie oszukujmy się jednak, fiolet to kolor wymagający. Z czym go zatem łączyć, by nie stał się przytłaczający? Idealne będą szarości, biel, czerń oraz złoto i srebro. Specjaliści w łączeniu kolorów wszystkim ostrożnym osobom zawsze proponują zestawienie koloru podstawowego z jego jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniem. W przypadku fioletu, można pokusić się również na kremowe i kawowe kolory. Kolor roku 2018 będzie dobrze komponował się także z błękitem, miętą, pudrowym różem i turkusem. Tym odważniejszym proponuje się zestawienie fioletu z kobaltem, granatem, marsalą czy magentą. Jednak w tych przypadkach, lepiej konsultować się z fachowcem, by poznać granicę, w której zaczyna się przesada – takie połączenie może być za ciemne.