jakurzadzicmalemieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie? cz.1

14-07-2022 by Aleksandra Szajnar

Nareszcie masz klucze do swojego wymarzonego mieszkania? Czas na jego urządzenie! Tylko od czego by tu zacząć? Jeśli w głowie kłębi Ci się tysiąc pomysłów, ale wiesz, że metraż mieszkania nie pozwoli na zrealizowanie ich wszystkich? W naszym artykule podpowiemy Ci jak osiągnąć wnętrzarski sukces!

 

Wybierz jeden styl

Wybranie określonej stylistyki wnętrz powinno być zdecydowanie pierwszym krokiem przy urządzaniu mieszkania. Aranżowaniu mniejszych metraży powinna przyświecać zasada „ Mniej znaczy więcej”. Dzięki jej stosowaniu w całym mieszkaniu będzie panował harmonijny ład, w szczególności jeśli mieszkanie posiada sporo otwartych przestrzeni i łączonych pomieszczeń. Trzymanie się jednej stylistyki wyeliminuje poczucie wszędobylskiego chaosu, który często jest zmorą mieszkań o małych powierzchniach. Przeskakiwanie między różnymi stylistykami w obrębie małego lokum może być prostym sposobem na otrzymanie wizualnego bałaganu pomimo utrzymywania porządku i czystości. A to dopiero byłaby katastrofa!

 

Zacznij od początku

Dobór podstawowych elementów mieszkania ma spore znaczenie. Warto zacząć od palety barw, która będzie panować w naszych pomieszczeniach. Za wybraniem jaśniejszych barw przemawia ich magiczny efekt rozjaśniania i optycznego powiększania wnętrza, co jest zjawiskiem mocno pożądanym w małych mieszkaniach. Jednak popularna teza o unikaniu ciemnych kolorów z uwagi na ich domniemane działanie pomniejszające, już dawno została obalona. I całe szczęście! Na świecie byłoby dość nudno, gdyby każdy z nas miał takie samo wnętrze. Co w takim razie robić, gdy przemawiają do nas jedynie intensywne barwy lub ciemne tonacje? Równoważącym czynnikiem dla ciemnych barw na ścianach lub podłodze będą oczywiście meble, które zajmują sporą część pozostałej powierzchni. Kolejnym elementem ratującym wizualnie swobodną przestrzeń jest oświetlenie. Warto poświęcić mu uwagę w szczególności, jeśli mieszkanie posiada okna tylko na jedną stronę zewnętrznego oświetlenia naturalnego. Powyższe elementy zapewne nie okazały się szczególnie zaskakujące. Ale mamy jeszcze dwa asy w rękawie! Są nimi lustra i przezroczyste powierzchnie. Stosowanie lustrzanych powierzchni w formie ozdoby lub integralnej części mebli wizualnie powiększy metraż. Taki sam efekt możemy uzyskać dzięki przezroczystym szklanym lub plastikowym powierzchniom. Świetnym wyborem będą stoły lub stoliki kawowe ze szklanymi blatami. Do grona sprzymierzeńców można też zaliczyć plastikowe krzesła lub regały ze sporą ilością przeszkleń.


Już niedługo ukaże się kolejna część artykułu, w której opowiemy o meblach wielofunkcyjnych oraz o tym, jak radzić sobie z trudnymi pomieszczeniami o małym metrażu!

Polecane produkty