Jak łączyć we wnętrzach styl skandynawski z loftowym?

12-04-2018 by Admin

W każdym poradniku dotyczącym urządzania mieszkań, znajdziecie rady mówiące o tym, że styl mieszkania wybieramy jeszcze przed rozpoczęciem jego urządzania. Nic dodać, nic ująć, najpierw musisz mieć wizję, a później przystępujesz do działania. Jednak coraz częściej zamiast jednego stylu i zasad, których sztywno się trzymamy, wybieramy coś pośrodku. Pewien spójny kompromis między dwoma ulubionymi stylami, przez znawców zwanym eklektyzmem. Na czym polega? Na mieszaniu, oczywiście mieszaniu kontrolowanym. I my dzisiaj pod ścisłą kontrolą wymieszamy styl skandynawski z loftowym. Zaczynimy od opisania składników tej mieszanki, a później przejdziemy do dania właściwego.

 

Cechy stylu skandynawskiego

 

Jasny, prosty, funkcjonalny i tak bardzo modny w ostatnich latach. Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wie, z czym się je styl skandynawski? Jeśli tak, śpieszymy z odpowiedzią, czy z szybkim przypomnieniem. Styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej, ma silmy związek z naturą. Jest prosty, wręcz minimalistyczny. Wyróżniają go jasne kolory, drewno, funkcjonalne meble. Nie tylko kojarzy się z wygodą, ale i ją zapewnia. Sprawdza się zarówno w małych jak i przestronnych pomieszczeniach.

 

Styl skandynawski to styl naturalny, stąd jasna kolorystyka, neutralne kolory jak biel, beż, jasne odcienie szarości. Towarzyszą im mocne akcenty i dodatki w nieraz kontrastowych kolorach. Materiały są naturalne jak drewno i kamień. Wszystkie meble mają ergonomiczne kształty, są wygodne, praktyczne i funkcjonalne. Idąc tym tropem, nietrudno o wyodrębnienie kolejnej cechy stylu skandynawskiego – naturalnych tkanin jak bawełna, len, juta.

 

Wisienką na tym skandynawskim i z pozoru surowym torcie będą dodatki. Oczywiście praktyczne i komponujące się z resztą wystroju.

 

Zobacz też: 10 błędów popełnianych w urządzaniu wnętrz

 

Cechy stylu loftowego

 

Wywodzi się z USA, gdzie w latach 50. XX wieku na rynku nieruchomości zaroiło się od opuszczonych pomieszczeń fabrycznych. Były tanie i klimatyczne, co oznacza, że miały ogromną moc przyciągania najemców. W szczególności upodobali sobie je artyści, którzy potrzebowali przestrzeni na wystawy swoich prac. Dekada oblężenia loftów przez chętnych do wynajmu, podniosła ich wartość.

 

Cechami charakterystycznymi stylu industrialnego jest otwarta przestrzeń i ogromne okna. Zaraz po nich w oczy rzucają się surowe ściany – betonowe czy ceglaste. W loftach nie ma wyraźnego podziału na poszczególne pomieszczenia, ale za to meble muszą mieć duszę. Bywa, że są to egzemplarze dorwane na targach staroci albo proste, współczesne z drewnianymi akcentami. Idealnie do tej surowej scenerii pasują palety. Niezmiernie ważne w loftowych wnętrzach jest światło. W dzień zapewniają je wielkie, przeszkolone okna, wieczorem jednak ta ogromna przestrzeń wymaga świetlnego dopełnienia w formie stalowych lamp przywołujących na myśl fabryki. Kolory, które powtarzają się w lotfowych wnętrzach to szarości, czerń, biel połączone z cegłą i betonem. Mile widziane są kontrastujące kolorowe dodatki, ale w rozsądnej ilości.

 

Nic dziwnego, że skandynawska prostota i industrialny minimalizm znalazły wspólny język. Styl skandynawski lubi mocne akcenty, więc wdał się we flirt z czerwoną cegłą charakterystyczną dla stylu loftowego. Podobieństwa w tym przypadku przyciągały się mocnej niż różnice. Zgodność w szanowaniu przestrzeni, oszczędności w ozdobach, słabość do bieli i szarości stały się fundamentami dla związku na długie lata.

 

Jak w praktyce urządzić loft po skandynawsku? Te dwa style po prostu się ze sobą łączą. Beton czy cegła na ścianie wspaniale będą komponować się z drewnianymi akcentami i minimalistycznymi meblami. Oba style stawiają na mocne kolorystyczne akcenty w umiarkowanej ilości dla przykładu mogą to być poduszki w mocnym kolorze zieleni czy żółci. W przypadku obu stylów zawsze obroni się klasyka w formie czarnych i białych akcentów. Mogą przewijać się one w meblach, dodatkach, oświetleniu czy materiałach. Kompromisem będzie tutaj np. biała cegła.