Mid-century modern we wnętrzach, czyli minimalizm z nutką retro

22-07-2019 by Admin

Skandynawski, industrialny i nowoczesny styl goszczą w niemal każdym domu wyremontowanym na przestrzeni ostatnich lat. Pora by zrobiły miejsce dla nowego i zarazem starego mid-century modern. Co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą?
 
Zacznijmy od tego, czy oglądałeś kultowego “Mad Mana” albo ciągle zyskującą na popularności “The Marvelous Mrs. Maisel”? Jeśli urzekły Cię wnętrza z tych seriali, wiedz, że właśnie mówimy o najgorętszym trendzie sezonu. Chodzi o wspomniany wyżej mid-century modern, czyli styl pochodzący z połowy XX wieku lub w właśnie do niego nawiązujący. Polskim odpowiednikiem tego terminu będzie nowoczesność połowy wieku.
 

Mid-century modern – co to?

 
Cara Greenberg w swojej książce z lat 80. opisującej design z lat 50. XX wieku po raz pierwszy użyła sformułowania mid-century modern. Jego korzenie sięgają jednak dwudziestolecia międzywojennego i uczelni Bauhaus. Związani z nią artyści podczas migracji z Niemiec do USA zmniejszali ilość ozdobień i skłonili się w stronę minimalizmu. Tak powstały funkcjonalne, ale i efektowne meble, które wracają do łask.
 
Zobacz: 5 najczęstszych błędów popełnianych przy urządzaniu kuchni. Uniknij ich!
 

Wnętrza w stylu mid-century modern

 
Jak dzisiaj wyglądają wnętrza w stylu mid-century modern? Ideą stylu jest funkcjonalność w najprostszej formie. Minimalizmu nie należy jednak mylić z brakiem komfortu. Wprost przeciwnie, na prostych, geometrycznych czy zaokrąglonych, opływowych meblach można rozsiąść się równie wygodnie, co na zdobionym tronie.
 
Meble utrzymane w klimacie nowoczesności połowy wieku są zwykle jednokolorowe, mogą mieć kanciaste formy, ale są pozbawione niepotrzebnych ozdób. Mają być eleganckie i proste. Mogą jednak pojawić się na nich poduszki. Pokoje powinny ożywić rośliny w wielkich donicach. Swoje będą robić też geometryczne lampy i lustra.
 

 
Mid-century modern stawia na biel i wygaszone barwy jak musztardowy, butelkowa zieleń, błękit, ruda czerwień, brązy czy złoto. Barwy powinny być jednak nasycone ciepłą tonacją.
 
Istotna jest tu przestrzeń – duże okna w wielkich wnętrzach, oczywiście firany i zasłony są zbędne – do pomieszczeń ma wpadać jak największa ilość naturalnego światła.
 
Zobacz: Twój własny cocktail-bar. Jak dobrać krzesła do kuchennego barku?
 
Materiały, które idealnie pasują do wnętrz w stylu nowoczesności połowy wieku to cegła, kamień, metal, drewno i skóra. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć ich imitacji.
 
Porozmawiajmy jeszcze o dodatkach, które pełnią w tym stylu niesamowicie ważną rolę. Choć wnętrza i meble są urządzone minimalistycznie, dopełnieniem mid-century modern są nawet zakrawające o lekki kicz akcesoria. Porcelanowe wazony, misy, rzeźby a nawet grafiki są tu mile widziane.
 

Salon w styl mid-century modern

 
Zamknij teraz oczy i wyobraź sobie salon w stylu nowoczesności połowy wieku. Na jego środku stoi wygodna sofa, prostokątna albo o łagodnych, zaokrąglonych bokach. Przed nią niski, geometryczny stolik do kawy. Wykonany jest z drewna, a jego nóżki mają metalowe obramowania. Obok pojawiają się jeszcze dwa fotele w intensywnych kolorach. Z wielkiego okna padają promienie słońca i oświetlają monstery w złotych donicach. Z regałów zaglądają rzeźby i wazony.
 
Podoba się Wam ta wizja?