Na co zwrócić uwagę przy wyborze szafy

Szafy bez tajemnic – na co zwrócić uwagę kupując szafę do przechowywania ubrań?

21-03-2019 by Admin

Szafa na ubrania – miejsce otoczone kultem przez wszystkie miłośniczki ubrań. Choć marzymy o tym, by była wielka, przestronna i zawsze znalazło się w niej miejsce dla nowej pary butów i sukienki, mieszkaniowe realia sprowadzają nas boleśnie na ziemię i nierzadko rozmiar szafy dostosowany jest do powierzchni pomieszczenia, w którym ma stać.
 
Mówimy o meblu, który pojawia się w niemal w każdym mieszkaniu (szczęśliwi ci, którzy ubrania w garderobach trzymają). Jest miejscem niezbędnym do przechowywania ubrań w porządku i czystości. Jednak jej wybór i zakup nie należą do najprostszych. Jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed zabraniem tej jednej, jedynej, której powierzymy pieczę nad naszą odzieżą.
 

Funkcjonalność szafy na ubrania

 
Co zamierzam trzymać w szafie? Wielkość i rodzaj przedmiotów, które mają trafić do naszej szafy mają ogromny wpływ na model mebla, który kupimy. Jeśli ma on trafić do przedpokoju i chcemy trzymać w nim płaszcze, niepotrzebne będą nam półki, a poręcz, na której będziemy mogli zawiesić wieszaki. Natomiast, gdy szafa ma stanąć w sypialni i mamy koszulki, spodnie i swetry, którym szukamy “schronienia”, należy wybrać model z półkami.
 
Jeszcze inna sytuacja ma miejsce, gdy ograniczona powierzchnia pokoju zmusza nas do rezygnacji z komody, wówczas warto rozglądnąć się za szafą z szufladami, ale o tym za chwilę.
 
Zobacz: Trendy z lat 90. wracają we współczesnym designie
 

Jaki rozmiar szafy na ubrania?

 
Oto pytanie, które warto postawić sobie zaraz na początku poszukiwań szafy. Przeznaczenie i pomieszczenie, w którym stanąć ma ten mebel determinują jego wielkość. Wiadomym jest, że osoby zajmujące mniejszy metraż, muszą dostosować gabaryty szafy do przestrzeni w mieszkaniu. Dowolność i swoboda w aranżacji mieszkań rośnie wraz z ich powierzchnią.
 

 

Jakie drzwi do szafy na ubrania?

 
Szafy zwykle wyposażone są w skrzydłowe albo przesuwne drzwi. Dla kogo które? Osoby aranżujące mniejszą przestrzeń mogą pomyśleć o przesuwnych drzwiach w szafach. Te skrzydłowe w przypadku małych przestrzeni mogą być równoznaczne z kolizją meblową.
 
Zobacz: 5 problemów, których unika się wybierając minimalistyczne wnętrza
 

Szafa na ubrania – z szufladami czy bez?

 
Jeśli szafa będzie stała w sypialni, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy w niej miejsce na komodę. Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi “nie”, warto rozważyć zakup mebla z szufladami, w których będziemy mogli przechowywać skarpetki czy bieliznę.
 

Szafa z lustrem czy bez?

 
Kolejna propozycja dla osób, które w urządzaniu domowej przestrzeni muszą kierować się oszczędnością miejsca. Szafa z lustrem pozwala nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale i dodaje przestronności wnętrzom. Dzięki ustawieniu szafy naprzeciwko okna, zyskujemy efekt optycznego powiększenia pomieszczenia.
 
Pamiętajcie, że szafa jest meblem, który zostaje z nami na lata, dlatego warto poświęcić chwilę na znalezienie takiego modelu, który sprosta zarówno naszym teraźniejszym, jak i przyszłym potrzebom – a jak wiadomo, zawartość garderoby powiększa się odwrotnie proporcjonalnie do jej wielkości.