Obrazy we wnętrzach

Obrazy na ścianach – ich znaczenie we wnętrzu

06-04-2020 by Aleksandra Szajnar

Zdjęcia i obrazy na ścianach mogą w ciekawy sposób dopełnić wystrój wnętrza. Jest to doskonały sposób na wyrażenie swojej osobowości. Można je udekorować na wiele sposobów, np. naklejając tapetę, plakat czy przywieszając fotografie. My przyjrzymy się jednak ozdobom, jakimi są obrazy. Jeśli myślimy o ozdobieniu nimi ścian, konieczne jest zastosowanie kilku zasad.

1. Wybór ściany

Wydaje się to oczywiste, jednak wybór ściany ma decydujące znaczenie. Nie zaleca się przywieszania obrazów na wąskiej ścianie, ponieważ sprawi to, że pomieszczenie będzie “przeciążone”. Jeśli chcemy udekorować ścianę obrazami, należy więc raczej wybrać pokój większych rozmiarów, np. salon. W kwestii koloru czy motywu ściany, zalecana jest jednolita barwa. Nie musi być to oczywiście biel, jednak krzykliwe kolory czy kolorowe tapety odwrócą uwagę od obrazów.

2. Jednakowy styl

Decydując się na taki rodzaj dekoracji ściany, powinno unikać się łączenia różnych stylów obrazów. O ile wymiary ramek są dowolne, o tyle nie jest wskazane łączenie kontrastujących ze sobą stylistyk. W ten sposób wprowadzimy do pomieszczenia chaos i będziemy się czuć przytłoczeni nadmiarem dekoracji.

3. Motyw

Tutaj jest tylko jedna zasada: bądź kreatywny! Zdjęcia rodzinne, prace plastyczne, ilustracje, obrazy graficzne, strony czasopism, daj się ponieść! Nadaj swojemu wnętrzu oryginalnego wyglądu. Pamiętaj jednak o wcześniejszej zasadzie, czyli o dobieranie obrazów pod kątem tego samego stylu.

4. Odległość między obrazami

Wszystko zależy od powierzchni ściany i wielkości ramek. Jeśli masz kilka małych obrazów, umieść je w ok. 10-centymetrowych odstępach. Natomiast w przypadku obrazów o większych rozmiarach i dużej powierzchni do wykorzystania, lepszy efekt da zachowanie większego ostępu między nimi.

5. Miejsce

Należy pamiętać, że materiały, z których składają się obrazy (płótno, papier, drewno) reagują na zmiany temperatury. Słaba ochrona przed wilgocią i nadmiar ciepła powodują uszkodzenia obrazów i zdjęć. Dlatego należy unikać pomieszczeń o dużej wilgotności lub miejsc w pobliżu źródła ciepła (np. blisko grzejnika). Oprócz tego, lepiej nie umieszczać obrazów w bezpośrednio oświetlonych miejscach. Światło z promieniami UV (halogeny, neony, słońce) również działa destrukcyjnie na ich jakość.

6. Wysokość

Często zdarza się, że zawieszamy obrazy zbyt wysoko. Prawidłowa wysokość to ta, która plasuje środek obrazu na poziomie oczu (ok. 1,60 m).

Obrazy na ścianach stanowią niewątpliwą ozdobę pokoju. Stosując się do tych wskazówek uzyskasz oryginalne i harmonijne wnętrze.