Idealny pokój dla ucznia – harmonia między nauką a zabawą

16-09-2022 by Aleksandra Szajnar

Wrzesień jest zdecydowanie miesiącem wielkiej gorączki powrotu do szkoły. Ale jest też najlepszym momentem w roku na zmiany w pokoju dziecka. Maluszki kończące edukację wczesnoszkolną stają w obliczu poważniejszym obowiązków naukowych,
a nastolatkowie pragną przestrzeni z przejawami ich własnego stylu. Jak podołać takim wyzwaniom? Grunt to dobre przygotowanie!

 

Lista potrzeb kluczem od sukcesu!

Czasami najprostsze rozwiązania są tymi najlepszymi. Dlatego warto sprowadzić pierwszy krok do wzięcia notatnika i zapisania w nim wszystkich potrzeb i ewentualnych pomysłów. Taki ruch wyeliminuje kupno wszystkich zbędnych elementów, co w fazie powrotu do szkoły jest ważnym czynnikiem. Wprowadzanie zamian aranżacyjnych często kojarzy nam się z całkowitym remontem i sporym kosztem, gdzie w rzeczywistości wystarczyłoby zwykłe odświeżenie i reorganizacja pomieszczenia.

 

Wydzielenie stref relaksu i nauki

Idealny pokój dla dziecka, czy nastolatka, powinien mieć przede wszystkim wyraźne rozdzielenie między strefą relaksu, a strefą edukacyjną. W przypadku pokoju dziecięcego strefą relaksu będzie oczywiście kącik z zabawkami. Dobrą praktyką jest „rozdzielenie” pokoju na pół, gdzie na jednej stronie umieszczamy wszystkie elementy kojarzące się z nauką, a na drugiej z zabawą. Dodatkowo, rozdzielenie można spotęgować umieszczeniem dywanu (strefa relaksu) oraz odpowiednim oświetleniem (strefa nauki). Taki sam zabieg można zastosować oczywiście również u starszych dzieci i nastolatków. Warto również wsłuchać się w potrzeby dziecka i dostosować zmiany do jego pomysłów, tak aby czuło się komfortowo w swoim małym królestwie.

 

Miejsce do nauki zdalnej

Wydarzenia ostatnich lat postawiły nas w obliczu nowej rzeczywistości. Ten aspekt wymógł też na nas odświeżenie spojrzenia na kwestie aranżacyjne. Ze względu na upowszechnienie nauki zdalnej, uczniowie zaczęli spędzać sporą część dnia w swoim pokoju. Wobec tego, przygotowując pokój na nowy rok szkolny, należy wziąć również takowy scenariusz pod uwagę. Najważniejszym elementem będzie oczywiście dobór odpowiedniego biurka i krzesła. Biurko powinno być ustawione blisko okna, tak aby było jak najdłużej oświetlone naturalnym światłem. Do tego warto wyposażyć je w lampkę z odpowiednim i mocnym oświetleniem. Krzesło powinno być wygodne i ergonomiczne. Do tego typu zadań świetnie nadają się wszelkie krzesła z regulowaną wysokością.