sala konferencyjna jak urządzić

Sala konferencyjna to wizytówka Twojej firmy – jak ją urządzić?

30-05-2019 by Admin

Spotkania z klientami, negocjacje i szkolenia są nieodłączną częścią funkcjonowania mniejszych i większych firm. Sala konferencyjna, w której dochodzi do zebrań, jest strategicznym pomieszczeniem w biurze oraz wizytówką całej marki. Jak ją urządzić, by jednocześnie robiła wrażenie i była funkcjonalna?
 
Każda firma, niezależnie od ilości zatrudnianych osób, potrzebuje miejsca, w którym przyszli wspólnicy czy pracownicy będą mogli usiąść i odbyć negocjacje, przeprowadzić burzę mózgów czy chłonąć wiedzę podczas szkoleń. Takie spotkania nie mogą odbywać się w kuchni czy w open spasie. Musi to być reprezentacyjna sala konferencyjna. Dzisiaj zajmiemy się urządzaniem jej na niewielkiej przestrzeni.
 
Zobacz: Początek sezonu ogrodowego – jakie meble wybrać?
 
Podstawą każdej sali konferencyjnej są oczywiście stół i krzesła. O czym należy pamiętać w procesie ich wybierania? Przede wszystkim duże gabaryty są przytaczające, zwłaszcza gdy ogranicza nas metraż. Najważniejsza jest funkcjonalność rozumiana tutaj jako rozprostowanie nóg oraz możliwość odejścia od stołu bez konieczności “przesuwania” innych osób.
 
Ergonomia przejawia się także w ilości dodatków. Gdy dyskretne dekoracje są jak najbardziej wskazane, ich nadmiar nie tylko zabiera wolną przestrzeń, ale i zaczyna przytłaczać. Zegar, plakat czy logo firmy stanowią idealne dopełnienie sal konferencyjnych. Jednak liczne regały, ozdoby i nadmiar pachnących kwiatków mogą niekorzystnie wpłynąć na przebieg całego spotkania oraz odwracać uwagę jego uczestników.
 

Stół do sali konferencyjnej

 
Jeśli urządzamy małe pomieszczenie, lepiej wybrać prostokątny niż okrągły stół. Będzie zajmował mniej miejsca, przez co zyska na praktyczności oraz okaże pomocny w nawiązaniu kontaktu wzrokowego z rozmówcami. Kolejna sprawa to surowiec, z którego jest wykonany. Niestety szkło przegrywa z drewnem i płytą MDF. Dlaczego? Z powodu dźwięków. Ostatnie dwa z wymienionych tworzyw skutecznie tłumią dźwięki i dodatkowo są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż szkło.
 
Na koniec jeszcze ciekawostka — prostokątny stół pozwala zachować panującą hierarchię — osoby z dominującymi posadami zajmują miejsca przy krótszych bokach. Chcąc przeprowadzić rozmowę w partnerskiej atmosferze, jej uczestnicy powinni usiąść przy dłuższych bokach.
 
Zobacz: Kawa na ławę – na co zwrócić uwagę wybierając ławę do salonu?
 

 

Krzesła do sali konferencyjnej

 
Wraz ze stołem stanowią najważniejszy punkt w salach konferencyjnych. Nie ulega wątpliwości, że ich cechą dominującą musi być wygoda. Istotne jest także, by nie były zbyt masywne – wówczas każde ich przesunięcie nie tylko może rozpocząć niemiłe dla ucha szuranie, ale i będą zajmować zbyt dużo cennej przestrzeni.
 
Spotkania czy szkolenia mogą trwać wiele godzin, których nikt nie chciałby spędzić na niewygodnym siedzisku. Warto zwrócić uwagę na jakość krzeseł, bowiem mają być meblami na lata, a nie na kilka sezonów. Dlatego lepiej wybrać ponadczasowe modele niebędące ostatnim krzykiem mody, który w przyszłym roku zostanie tylko dla nikogo niezrozumiałym wspomnieniem.
 

 

Kolor w sali konferencyjnej

 
Kolor dominujący w sali konferencyjnej nie pozostaje bez wpływu na produktywność spotkania, dlatego warto poznać podstawy psychologii koloru. Niebieski pozwala się zrelaksować, a czerwony sprawia, że przebywające w pomieszczeniu osoby stają się bardziej kłótliwe.
 
Sala konferencyjna jest wizytówką firmy, dlatego warto zadbać o to, by jej aranżacja na długo pozostała w głowach klientów. Oczywiście jako pozytywne wspomnienie produktywnie i wygodnie spędzonego czasu.