Style dekoracji wnętrz

22-01-2020 by Admin

Piękny, spójnie urządzony dom jest marzeniem wielu osób. Jednak zaaranżowanie takiego wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Z tego powodu stworzyliśmy krótki przewodnik po najpopularniejszych stylach dekoracji wnętrz. Z naszą pomocą będziesz mógł urządzić swój dom według własnego gustu.

Styl nowoczesny

Słowo „nowoczesność” jest szerokim pojęciem w aranżacji wnętrz. Zazwyczaj odnosi się do pomieszczeń, w których dominują proste kształty oraz materiały, takie jak metal, szkło i stal. Jeśli chodzi o kolory, królują neutralne barwy jak biel czy szarość. Styl modernistyczny opiera się na funkcjonalności, ergonomii i trwałości. Elegancja i prostota to wyrazy, które najbardziej kojarzą się z tym stylem. Jego głównym zamysłem jest stworzenie przyjaznego wnętrza, które ułatwi codzienne życie. Wybór mebli opiera się zatem na poszukiwaniu komfortu, funkcjonalności i praktycznej estetyki. Urządzając pomieszczenie w ten sposób, zwraca się większą uwagę nie na dekorację, lecz użyteczność. Zminimalizowanie liczby przedmiotów i akcesoriów daje ponadto wrażenie większej przestrzeni. Styl modernistyczny będzie idealną opcją dla osób, które cenią sobie ponadczasowe rozwiązania.

Styl industrialny

Ma on swoje źródło w rewolucji przemysłowej. Wnętrza w awangardowym klimacie inspirowane starymi fabrykami i warsztatami są charakterystyczne dla tego stylu. Pomieszczenia urządzone w stylu industrialnym sprawiają wrażenie niedokończonych. Odsłonięta cegła, rura czy drewno nie jest więc tutaj niczym niezwykłym. Na pierwszy plan wysuwa się funkcjonalność i trwałość mebli. Najczęściej spotykanymi materiałami są drewno, cegła, metal, skóra (na fotele) i beton (na podłogi lub lady). Chociaż styl industrialny może być stosowany w każdym wnętrzu, preferowane są raczej pomieszczenia z wysokimi sufitami i dużymi oknami. Jeśli chodzi o kolory, używane są zazwyczaj dość ciemne barwy: czerń, odcienie szarości, khaki, rdza, ceglana czerwień, różne odcienie brązu.

Styl skandynawski

Styl skandynawski jest jednym z najpopularniejszych stylów dekoracyjnych. Wyróżnia się prostotą, funkcjonalnością i przytulnym wyglądem. Styl ten nawiązuje do duńskiej filozofii hygge, co tłumaczy się jako „przytulność”, „wygoda”. Zyskał uznanie dzięki swojej lekkości i przejrzystości. Podstawową barwą jest biel, która daje wrażenie większej przestrzeni i świeżości. Styl skandynawski odnosi się do natury, która przejawia się w użytych materiałach. Bawełna, len i lekkie drewno: to recepta na stworzenie przytulnego skandynawskiego wnętrza. We wnętrzach inspirowanych nordyckim stylem życia znajdziesz stoliki nocne, szafy i komody z szufladami na wysokich nogach oraz funkcjonalne łóżka i kanapy. Uzupełnieniem aranżacji są dodatki ze stali i dobrej jakości materiały syntetyczne. Przeważająca biel jest zmiękczana przez odcienie szarości i ecru oraz zieleń i błękit. Skandynawski wystrój sprawdzi się w każdym wnętrzu, niezależnie czy jest to małe mieszkanie w bloku, czy duży dom na przedmieściach.

Styl rustykalny

Styl rustykalny to doskonały wybór dla osób, które czują się komfortowo w prostych wnętrzach. Delikatne kolory wprowadzające nutę sielanki są jedną z charakterystycznych cech tego stylu. Styl rustykalny czerpie inspirację z natury przez wykorzystanie takich materiałów jak drewno i kamień, a także bawełna, len i skóra. W palecie kolorów dominuje biel, kolory ziemi (beż, piasek, ochra itp.) oraz pastele (np. chłodny seledyn czy pudrowy róż). Całość jest jednak uszlachetniana i rozjaśniana mnóstwem ornamentów i motywów kwiatowych. Rustykalne wnętrze to miejsce, w którym odnajdziesz spokój i harmonię.

Styl glamour

Styl glamour pochodzi z czasów hollywoodzkiej świetności. Jest nierozerwalnie związany z gwiazdami wielkiego ekranu, takimi jak Audrey Hepburn, Grace Kelly czy Marilyn Monroe. Angielskie słowo „glamour” można przetłumaczyć jako splendor, przepych, luksus. Jest to styl, który wymaga niesamowitego wyczucia smaku, ponieważ przesada w dekoracji spowoduje, że pomieszczenie będzie wyglądać kiczowato. Jak więc osiągnąć równowagę? Odpowiedzią jest połączenie nowoczesnego szyku z prostymi kształtami. Styl glamour wiąże się ze stylem miejskim, w którym królują intensywne i nasycone kolory, szczególnie róż i fiolet. Jednak nie może zabraknąć też klasycznej czerni i bieli. Każde wnętrze w tym stylu powinno sprawiać wrażenie luksusu, dlatego warto wybrać akcesoria w kolorze złota lub srebra, a więc wszystko to, co błyszczy i odbija światło. Styl glamour to także połączenie kontrastujących elementów, które przeplatają przeszłość z nowoczesnością.

 

Jeśli któryś ze stylów przypadł Ci do gustu, zachęcamy do zapoznania się z naszym katalogiem. Z pewnością będzie on przydatny, jeśli zamierzasz urządzić swoje wnętrze w wybranym przez siebie stylu.