urządzanie gabinetu

Urządzamy gabinet. O czym musimy pamiętać?

28-09-2018 by Admin

Gabinet jest pomieszczeniem potrzebnym nie tylko w biurowcach, ale coraz częściej i w domach. Wielu z nas przynosi pracę do domu albo w ogóle pracuje nie wychodząc z niego, wykonując wolne zawody. Dzisiaj zajmiemy się urządzaniem gabinetu – zarówno tego, który zlokalizowany jest w naszej firmie jak i w domu. W obydwu przypadkach kierujemy się jednakowymi zasadami.
 

Najważniejszymi elementami w gabinecie jest biurko oraz krzesło lub krzesła przy założeniu, że będziemy mieć do czynienia z klientami.
 

Jakie biurko wybrać do gabinetu?

 

Biurko dosłownie będzie Twoim miejscem pracy, dlatego musisz kierować się względami praktycznymi – będziesz potrzebować przestrzeni na komputer, dokumenty i na pewno na kubek z kawą i herbatą ustawiony w bezpiecznym miejscu. Blat musi być zatem duży. Powinien być wyposażony w szuflady albo półki. W Twoim gabinecie nie może zabraknąć miejsca na przechowywanie dokumentów i innych drobiazgów związanych z pracą.
 

Zobacz: Czym się kierować kupując łóżko dla dziecka?
 

Jakie krzesło do gabinetu?

 

Wygodne! W końcu będziesz spędzać na nim wiele godzin. Krzesło biurowe powinno być wyposażone w uwypuklenie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, podłokietniki i zagłówek. Przydatna może okazać się możliwość wykonania obrotu oraz krzyżak na kółkach. Oczywiście możliwość regulacji jest tutaj koniecznością absolutną.
 

Pamiętajcie również o szczegółach jak materiał, z którego wykonany jest mebel.
 

To były uwagi, co do krzesła osoby pracującej. Jeśli przewidujemy, że nasz gabinet będzie miejscem spotkań z klientami, musimy pomyśleć o siedziskach dla nich. Polecane są tutaj wygodne fotele.
 

Zobacz: Czym się kierować urządzając jadalnię?
 
Istotnym punktem jest dobór oświetlenia. Na biurku musi pojawić się lampka. Dobrze dobrana powinna kierować strumień światła na dokładnie określony fragment powierzchni biurka. Jeśli jesteś praworęczny, powinieneś ustawić ją po lewej stronie. Analogiczne instrukcje mamy dla osób leworęcznych – źródło światła powinni oni ustawić po prawej stronie, co gwarantuje, że nie będziemy zasłaniać lampy własną ręką.
 

Jeśli chodzi o kolory dominujące w gabinecie, nie powinny być one jaskrawe, ponieważ będą męczyć. Zdecydowanie bardziej sprawdzą się tradycyjne pastele czy biel. Nie zapominajmy o przechowaniu, choć wspomnieliśmy o nim przy omawianiu biurka, ono jedno w wielu przypadkach nie wystarczy. Jeśli mamy wiele dokumentów, musimy rozważyć kupno specjalnej szafki, regałów czy montaż półek.
 

Gabinet to pomieszczenie, w którym będziemy spędzać wiele czasu, dlatego musimy zadbać o jego klimat, w jego osiągnięciu pomagają obrazy, plakaty albo tablica korkowa, do której można przypiąć karteczki z przypomnieniami i zadaniami do wykonania.
 

Na koniec omówmy kwestię dywanu. Niestety nie sprawdza się on w przypadku, gdy gabinet jest miejscem spotkań z klientami. Nie wypada ich prosić o ściągnięcie obuwia, a nawet jest to zachowanie niedopuszczalne, dlatego pragmatyzm nakazywałby zrezygnować z tego elementu wystroju. Ciężko utrzymać czystość dywanów, gdy mają one regularny kontakt z podeszwami butów.