urządzanie jadalni

Czym się kierować urządzając jadalnię?

28-09-2018 by Admin

Stół, przy którym będziemy wspólnie z rodziną spożywać posiłki jest jednym z ważniejszych miejsc w domu. Jadalnia, bo o niej rozmawiamy, stanowi przestrzeń inspirującą, w której nieraz odbywają się najważniejsze w rodzinie rozmowy oraz jest miejscem codziennych spotkań przy posiłkach. Jak ją urządzić, żeby była wygodna i funkcjonalna?
 

Jaki stół do jadalni?

 

Życie rodzinne toczy się przy stole. Pamiętajmy, że wokół niego powinniśmy zostawić około 80 cm na wygodne ulokowanie krzeseł. Jeśli chodzi o długość stołu, to przyjmuje się, że na jedną osobę powinno przypadać nie mniej niż 60 cm.
 

Bardzo praktyczną funkcją, którą wykorzystywały nasze babcie i nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy i my z niej skorzystali, to rozsuwany stół. Jest to opcja, którą można wykorzystać przy okazji wszystkich większych spotkań i przyjęć.
 

Zobacz: Jak dobrać biurko i krzesło dla dziecka?
 

Stół w kuchni bywa także zastępstwem kuchennych blatów, gdy brakuje nam przestrzeni. Wówczas przenosimy się na niego z deskami czy stolnicą w celu przyrządzania posiłków, dlatego warto ustawić go w takiej odległości od kuchennych szafek, piekarnika i zmywarki, która nie będzie problematyczna, gdy przyjdzie nam przenieść dania.
 

W niedużych pomieszczeniach sprawdzą się stoły okrągłe lub owalne albo takie, które możemy podsunąć pod ścianę i w zależności od potrzeb przesuwać w inne miejsce.
 

Jakie krzesła do jadalni?

 

Krzesła powinny być wyposażone w wygodnie siedziska, które powinny znajdować się w odpowiedniej odległości nad ziemią. Odpowiedniej, czyli jakiej? Mowa o 45-49 cm. Przy ich zakupie kierujmy się nie tylko ich wyglądem, ale i komfortem siedzenia. Doskonale wiecie, ile czasu można spędzić przy stole, zatem zwracajcie uwagę na obicie i oparcie.
 

Czy stół i krzesła muszą stanowić jeden komplet?

 

Odpowiedź zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu. W dzisiejszych wnętrzach coraz częściej spotykamy się z osobnym kompletem krzeseł połączonych ze stołem “z innej bajki”. Nie brakuje nawet śmiałków, którzy decydują się na różniące się od siebie krzesła.
 

Oświetlenie w jadalni

 

Kolejnym istotnym aspektem w jadalni jest oświetlenie i o ile, wariacje możliwe są przy dobrze krzeseł, niekoniecznie jest na nie miejsce w kwestii lampy. Bezsprzecznie powinna ona znajdować się centralnie nad stołem. Nikt z nas nie lubi jeść po ciemku.
 

Zobacz: Kuchnia od kuchni, czyli jak urządzić małą kuchnię?

Trendy w urządzaniu jadalni

 

W dzisiejszej architekturze wnętrz prym nadal wiodą drewno, szkło i beton zamknięte w minimalistycznych kształtach. Powodzeniem cieszą się nadal geometryczne wykończenia. Od lat z mody nie wychodzi styl skandynawski – prosty i naturalny. Podobnie jak industrialny, charakteryzujący się surową formą.
 

Charakter całej jadalni możemy zmieniać dodatkami, co zresztą robi większość z nas – obrusy, serwetki, wazony, a nawet zastawa zmieniają się w zależności od świąt i pory roku – świąteczna, wielkanocna, wakacyjna, a w niektórych domach i halloweenowa.
 

Pamiętajmy jednak o tym, że stół z krzesłami często stanowi część kuchni i sypialni, i powinien z nimi korespondować.
 

W nowoczesnym budownictwie coraz rzadziej przeznacza się osobne pomieszczenie na jadalnie, raczej przyjmuje się opcję łączenia jej z salonem. Pamiętajmy wówczas o tym, że przestrzeń należy podzielić na trzy części – kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową, i właśnie w tej kolejności powinny się one znajdywać.