urządzanie salonu

Wejście na salony, czyli jak urządzić salon?

28-09-2018 by Admin

Salon jest tym pomieszczeniem w domu, które kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. I nie, nie chodzi o sen, ale o odprężenie rozumiane, jako wylegiwanie się na kanapie, oglądanie filmów i seriali, czytanie książek czy spotkania ze znajomymi i rodziną. Jakimi regułami kierować się urządzając salon i na co zwrócić szczególną uwagę?
 

1. Zrównoważone urządzanie. Choć nasze mamy i babcie przyzwyczajone były do tego, że jedną ścianę w salonie należy zastawić meblościanką, dzisiaj już się takich praktyk nie stosuje. Wprost przeciwnie, architekci wnętrz zachęcają do zachowania równowagi, a nawet pozostawienia jednej ściany wolnej.
 

Zobacz: Urządzamy gabinet. O czym musimy pamiętać?
 
2. Najważniejszy element. Salon jest takim pomieszczeniem w domu i mieszkaniu, w którego centralnym punkcie skupia się całe życie towarzyskie czy rozrywkowe. Mowa o wybraniu punktu centralnego, dla jednych jest to kominek, dla drugich ława, dla trzecich telewizor. To wokół nich ustawia się kanapę, fotele i pufy.
 

4. Funkcjonalność. Pamiętaj, że salon będzie miejscem, w którym nieraz zaroi się od ludzi, dlatego rozmieszczając meble, pamiętaj o możliwości ich obejścia i komfortowego usadowienia się na kanapie.
 

Zobacz: Czym się kierować urządzając jadalnię?
 
5. Zadbaj o oświetlenie. Najlepiej jeśli salon oświetlony jest światłem naturalnym, jednak w nie każdym przypadku – zwłaszcza w blokach, jest to możliwe. Stąd potrzeba zadbania o inne źródła światła. Lampa nad ławą i wypoczynkiem jest czymś niezbędnym, ale warto zainwestować także o oświetlenie słoneczne.
 

6. Przechowywanie. Choć we współczesnych mieszkaniach na próżno szukać kredensów z zastawą, ciągle mamy wiele dokumentów czy książek, które gdzieś musimy przechowywać, stąd konieczność zadbania o to, by w salonie pojawiły się półki, regał czy szafka – nawet ta po telewizorem jest w stanie pomieścić dokumenty.