kącik do nauki dla dziecka

Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka?

30-09-2019 by Admin

Choć bardzo chcielibyśmy zatrzymać wakacje i lato, nic nie powstrzyma nadchodzącego roku szkolnego. Jest to dobry moment na pomyślenie o kąciku do nauki dla dziecka. Czy aby na pewno jest on urządzony w sposób inspirujący do nauki i pozwalający na praktyczny dostęp do niezbędnych materiałów?
 
Centralnym miejscem w kąciku do nauki znajdują się biurko i wygodne krzesło. O tym, jak dobrać biurko i krzesło dla dziecka?, pisaliśmy jakiś czas temu, teraz rozważymy inne praktyczne aspekty urządzania miejsca, w którym dziecko będzie odrabiać lekcje i rozwijać swoje umiejętności.
 

Kącik do nauki – oświetlenie

 
Oświetlenie miejsca nauki jest niezwykle istotne. Dlaczego? Zaniedbanie tej kwestii może mieć nawet niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Pomyśl o tym, jak pracowałoby Ci się w ciemnościach lub jak bardzo irytująca jest sytuacja, w której światło pada na rękę tak, że rzuca ona cień na książkę. Jeśli masz możliwość, ustaw biurko bokiem do okna. Jeśli nie, skup się na tym, by dziecko nie zasłaniało sobie dostępu do światła. Osoby praworęczne powinny mieć lampkę ustawioną po lewej stronie biurka, a te leworęczne odwrotnie. Istotna jest temperatura światła – jeśli pozwalają na to możliwości, najlepiej wybrać tą oscylującą w granicach 4-5 tys K. Zapewnisz wówczas dziecku światło o neutralnym, niemęczącym oczu kolorze.
 

Miejsce do przechowywania w pokoju dziecka

 
Biurko, krzesło, oświetlenie – mamy, ale na tym jeszcze nie koniec. Dziecko potrzebuje miejsca do przechowywania podręczników, zeszytów i innych niezbędnych do nauki i zabawy akcesoriów. O ile niektóre artykuły papiernicze można trzymać na biurku, inne szkolne przybory wymagają miejsca do przechowania jak regał, półki czy szafka.
 
Zobacz: Mid-century modern we wnętrzach, czyli minimalizm z nutką retro
 
Przydatne będą również organizery do przechowywania notatek, podkładka pod komputer uniemożliwiająca nagrzewanie się sprzętu oraz tablica korkowa, do której dziecko może przypiąć plan lekcji, przypomnienia o sprawdzianie czy słówka z angielskiego.
 
Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka?
 

Kącik do nauki – kolory

 
Przejdźmy teraz do kolorystyki. Kolory kącika do nauki powinny być spokojne. Prócz neutralnych barw jak biel i czerń oraz drewno sprawdzą się także odcienie jak zielony i niebieski. Lepiej unikać intensywnych barw, które mogłyby męczyć wzrok.
 
Urządzając kącik do nauki dla dziecka, należy mieć na uwadze wiek ucznia – na inne funkcjonalności będziesz zwracać uwagę, gdy wysyłasz pociechę do szkoły, a na inne, gdy dziecko wkroczyło w wiek dorastania i chce zerwać z wystrojem nawiązującym do bajek.
Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka?

Polecane produkty