Wnętrza w stylu cosagach.

Szkocki trend w urządzaniu mieszkań – czego jeszcze nie wiesz o cosagach?

20-03-2019 by Admin

Filozofie życia obowiązujące w skandynawskich krajach znalazły swoje odzwierciedlenie w urządzaniu wnętrz. Doskonałym przykładem jest hygge, które w ostatnich latach regularnie przeplata się przez wszystkie tematy związane z architekturą wnętrz.
 
Duńczycy uwielbiają przestrzeń, przytulne kąty, w których można delektować się kawą (nie bez przyczyny są narodem, który w skali roku pije jej najwięcej), a swoim podejściem do aranżacji wnętrz zarazili całą Europę. Ich skłonność do urządzania wygodnych siedzisk przy oknach i umiłowanie do ciepłych koców, drewna, szarości i jasnych kolorów przyjęła się w wielu polskich domach. Jeśli do tego dodamy jeszcze nastrojowe oświetlenie, mamy kwintesencję przytulności we własnych czterech ścianach.
 
Teraz do akcji wkraczają Szkoci i proponują, by hygge zastąpić cosagach.
 
Zobacz: 5 powodów, dla których warto kupić białe meble do domu
 

Czym jest cosagach?

 
Cosagach to wywodząca się ze Szkocji filozofia, której celem jest osiągnięcie szczęścia poprzez kontakt z naturą. W jej założeniach znajdzie się spędzanie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu, korzystanie z darów natury przejawiające się również w używaniu ekologicznych produktów oraz spożywaniu zdrowych posiłków. Jeśli o jedzeniu mowa, to w myśl filozofii cosagach powinno się jeść wspólnie ze znajomymi lub rodziną, bowiem zacieśnienia to więzi społeczne, które przyczyniają się do poczucia szczęścia.
 

Cosagach we wnętrzach

 
Jak filozofia propagująca bliskość natury będzie przejawiać się we wnętrzach? Jeśli przesłaniem szkockiej koncepcji szczęścia jest życie w zgodzie z naturą, proponuje się zaproszenie jej do swojego domu, co oznacza wykorzystanie w nim naturalnych materiałów.
 

 

Meble w stylu cosagach

 
Jak wyglądają meble w szkockim stylu cosagach? Przede wszystkim wyróżnia je naturalny materiał wykonania. Kwintesencją stylu jest drewno, zwłaszcza to z widocznymi słojami. Warto zwrócić także uwagę na fronty – pożądane są zwłaszcza te przypominające drewniane okiennice. Cosagach to dominacja drewna nie tylko w meblach, ale i dodatkach – np. podstawkach z pieńka drzewa, bukietach z owoców dzikiej róży, traw czy wrzosów. Generalnie, samodzielne komponowanie naturalnych kompozycji roślinnych jest tu wskazane i doceniane, a w efekcie ma przyczynić się do Twojego szczęścia.
 
Meble robione w myśl tej szkockiej filozofii przeznaczone są do czasu spędzonego wspólnie z rodziną – mowa o kanapach, które pomieszczą wielu domowników i stole, przy którym będą spożywane posiłki.
 
Jeśli chodzi o materiały, które wpisują się w ten klimat, będą to wszystkie spotykane w naturze barwy, zatem od stonowanych beżów do wyrazistych brązów i zieleni. Mowa nie tylko o tapicerce mebli wypoczynkowych, ale i o dywanach, pledach i kocach, które są obowiązkowym punktem w stylu cosagach. Dobrą wiadomością dla osób lubiących wygodę rozumianą jako spora ilość koców i poduszek, jest ta, że szkocka filozofia dopuszcza, a nawet pochwala wygodę.
 
Zobacz: Jak łączyć we wnętrzach styl skandynawski z loftowym?
 
Mówiąc o tekstyliach nie zapominajmy o szkockiej kracie, nie mogło jej zabraknąć w cosagach!
 
Wnętrza urządzone w myśl omawianej filozofii mają być sielskie, kojarzące się z komfortem i odpoczynkiem oraz bliskością natury.
 
Cosagach to nowy, bo pochodzący z 2018 roku, styl we wnętrzach. Szkocka odpowiedź na życie zgodnie z naturą jest ukłonem w stronę wnętrz pełnych przytulności, pozwalających się zrelaksować i ogrzać. Ma przywoływać na myśl czas spędzony na łonie natury oraz bliskość z przyjaciółmi i rodziną.
 

Polecane produkty