Wnętrza w stylu hygge

Jak urządzić mieszkanie w stylu hygge, czyli duńskiej sztuki szczęścia?

20-03-2019 by Admin

Hygge to jedno z najpopularniejszych słów w 2016 roku, jednak mimo upływu czasu, nadal nie brakuje chętnych, którzy właśnie zgodnie z tą duńską filozofią szczęścia urządzają swoje mieszkania i domy. Skąd wziął się ten pogląd i w jaki sposób zadomowił się w architekturze wnętrz?
 
Zobacz: Czym się kierować urządzając jadalnię?
 
Do rozpropagowania duńskiej filozofii szczęścia i przeniesienia jej do swoich czterech ścian przyczyniły się dwie pozycje literackie – “Hygge. Klucz do szczęścia” Meika Wikinga oraz “Hygge. Duńska sztuka szczęścia” Marie Tourell Søderberg. Z obydwu dowiemy się, że pod tajemniczą nazwą kryje się spokojne i szczęśliwe życie, które idzie w parze z minimalizmem, którego Duńczycy nauczyli się po wojennych porażkach, wraz z którymi zmniejszała się powierzchnia ich państwa.
 

Co to jest hygge?

 
Hygge to spokój ducha, oderwanie od codzienności, którą wypełniają zmartwienia i nic innego niż cieszenie się chwilą. Jak je osiągnąć? Zdaniem Duńczyków wystarczy życie w zgodzie z naturą, zdrowa dieta oraz otaczanie się naturalnymi produktami i przedmiotami przy jednoczesnym nieprzykładaniu wagi do rzeczy materialnych. W myśl hygge powinny one ustąpić miejsca życiu rodzinnemu i przekazywaniu wartości młodym pokoleniom.
 

Hygge we wnętrzach

 
Wnętrza urządzone zgodnie z hygge są jasne, dominują w nich stonowane barwny w kolorach ziemi jak beże, szarości, kość słoniowa i kremowe odcienie. Istotne jest światło, najlepiej jeśli dochodzi z wielu różnych punktów, zatem sprawdzą się tutaj świece i świeczniki rozstawione w strategicznych miejscach.
 
Hygge przejawia się także w materiałach, które dominują we wnętrzach – powinny być wykonane z naturalnych materiałów jak bawełna, len czy wełna.
Jeśli chodzi o dodatki, to stawiająca na rodzinne więzi duńska filozofia namawia do powieszenia na ścianie familijnych zdjęć i pamiątek z podróży, które podkreślają rodzinne ciepło.
 


 
Zobacz: Okładki katalogów Halmar pokazują, jak zmieniają się wnętrzarskie gusta od 2006 roku
 

Meble w stylu hygge

 
Hygge stawia na przestrzeń, w której czujemy się dobrze, zatem meble wypoczynkowe powinny służyć głównie relaksacji. Sofa musi być duża i wygodna, podobnie jak fotele, w których można zatopić się z ulubioną książką. Podobnie wygląda sytuacja z łóżkiem, które stanowi punkt centralny sypialni.
 
Biorąc pod uwagę, że duńska filozofia szczęścia skupia się na celebrowaniu codzienności, szczególne miejsce w domu będzie miała kuchnia, w której niezbędny jest stół będący miejscem wspólnie spożywanych posiłków.
 
Meble zgodnie z hygge są wykonane z naturalnych materiałów jak drewno, bawełna, len i wełna.
 
Hygge to filozofia szczęścia, która sprowadza się do minimalizmu i skupienia się na otaczającej nas rzeczywistości z pominięciem rzeczy materialnych, a zastąpieniu ich naturą i kontaktem z osobami, które są nam bliskie.