żółty we wnętrzach

Żółty – kolor, który zdominował wnętrza

30-09-2019 by Admin

Pantone swoje, moda swoje. Choć 2019 został okrzyknięty przez Instytut Koloru rokiem odcienia ultra violet, w praktyce to właśnie żółty okazał się kolorystycznym strzałem w dziesiątkę. Z czym zestawiać piękną ochrę czy musztardowy?
 
Żółty kolor znany jest ludzkości od zarania dziejów. Jest spokojny, ciepły, słoneczny i zarazem elegancki. Żółty niejedno ma imię, we wnętrzach dominuje ochra przywołująca na myśl oblane promieniami słońca pola zbóż oraz stonowane, a jednak nadające życia pomieszczeniom miodowy i musztardowy.
 
Choć żółty dodaje energii i optymizmu, należy stosować go z umiarem. Czytaj dalej, a dowiesz się, z jakimi innymi barwami go łączyć oraz, jak zachować złote proporcje.
 

Żółty we wnętrzach – krok po kroku

 
Żółty potrafi nadać pomieszczeniom ciepłego charakteru, idealnie odnajduje się we wnętrzach nowoczesnych, retro i klasycznych. Zasada jest jednak jedna – nie można z nim przesadzić. Co to znaczy? Żółte ściany i kanapa, to strzał w kolano. Chcąc mieć go na ścianach, lepiej ograniczyć się do jednej, maksymalnie dwóch, a o wiele lepszą opcją wydaje się dobranie dodatków w jednym z niego odcieni.
 
Zobacz: Mid-century modern we wnętrzach, czyli minimalizm z nutką retro
 
Jak w poszczególnych pomieszczeniach odnajduje się żółty? Wykorzystany w jadalni, pobudza apetyt; użyty w sypialni, sprawia, że domownicy lepiej się budzą; a w zestawieniu z czernią w salonie, sprawia, że nabiera on eleganckiego charakteru. Idealnie wypada również na tle modnych retro mebli i nowoczesnych kształtów.
 
żółty we wnętrzach
 
Kolejny krok – urządzanie. Jeśli już wiesz, że chcesz, by na Twoich salonach zagościła żółta barwa, zastanów się, jakie meble czy akcesoria powinny być wykonane w jej kolorze. Żółty wypada najlepiej jako odcień dodatków, foteli czy kanapy. W pierwszym z przypadków, rozglądnij się za żółtymi zasłonami, dywanem, doniczkami, plakatami czy donicami. Jeśli wybierzesz meble, wybadaj, czy w ofertach nie ma sofy, fotela lub pufy obitych aksamitem cy welurem w żółtym kolorze. Wydaje się, że jest to idealne materiały do wprowadzenia do pomieszczenia mebli w słonecznej barwie.
 

Żółty we wnętrzach – z czym łączyć?

 
W nowoczesnych wnętrzach najczęściej pojawiają się trzy odcienie żółtego. Mianowicie ochra, miodowy i musztardowy. Z jakimi innymi barwami warto je łączyć? Terakota, bordo, szarości i śliwka.
 
Zobacz: Na co zwrócić uwagę, kupując szafkę pod telewizor?
 
Słoneczny żółty świetnie koresponduje z czernią, z którą tworzy mocny kontrast. W połączeniu z szarością, stanowi modny duet idealnie odnajdujący się w modernistycznych mieszkaniach. Przytłumiony żółty kojarzący się ze słomą, idealnie współgra z pudrowym różem.
 
Żółty to kolor o mocnej pozycji na palecie barw. Kiedyś symbolizował monarchię, szczęście, chwałę i mądrość. Jeśli chcesz wprowadzić odrobinę radości do swojego domu czy mieszkania, nie wahaj się, tylko poczytaj, z czym najlepiej go łączyć.