Zostań mistrzem pobudek, czyli jak bezboleśnie wstawać o wczesnych porach?

30-01-2018 by Admin

Nie oszukujmy się, nie każdy z nas jest mistrzem pobudek. Nie każdy z nas wstaje po chwili, w której obudził go budzik. Prawda jest nieco bardziej brutalna – kilka wykańczających organizm drzemek, zwlekanie z opuszczeniem ciepłego łóżka i niepożądane w pracy spóźnienia. Oto rzeczywistość, którą można zmienić. Jak? Przedstawiamy kilka niezawodnych sposób na skuteczne wstawanie nawet o bardzo wczesnych godzinach.

 

1. Koniec z drzemkami

Wczesne wstawanie jest problemem, któremu przyglądają się neurolodzy i psycholodzy. Jessica Orwin z amerykańskiego Business Insider jest świadoma tego, że przełożeni przychylniej patrzą na pracowników, którzy w miejscu pracy stawiają się szybciej niż godzina jej rozpoczęcia, nawet jeśli wychodzą z niej wcześniej. Ta sama badaczka jest zdania, że włączaniem drzemki lub drzemek szkodzimy sami sobie. W ten sposób jedynie wpadamy w kolejny cykl snu, którego nie będziemy w stanie zakończyć. Efektem tego może być utrzymujące się do końca dnia uczucie niewyspania. Za to warto poeksperymentować tutaj z siłą autosugestii. Sprawdźcie, co się stanie, gdy przed pójściem spać powiecie sobie, że wstaniecie z chwilą, w której zadzwoni budzik.

 

2. Odpowiedni dźwięk budzika

Nie każdego z łóżka zerwie śpiew ptaków. Dzwonek budzika ma budzić. Dodatkowo pewnie go znienawidzimy, więc nie radzimy ustawiać na niego ulubionej piosenki. Ci, których problemy ze wstawaniem urastają do rangi katastrofy życiowej, umiejscawiają budzik w miejscu odległym od łóżka. W ten sposób, by go wyłączyć, muszą pokonać krótki dystans, który ich rozbudza.

 

3. Stałe pory chodzenia spać i wstawania

Codziennie wstawaj i kładź się spać o tej samej godzinie. Nasz zegar biologiczny przyzwyczaja się do pory i wpada w rytm.

 

4. Muzyka z rana

Nic nie działa tak orzeźwiająco na myślenie i mózg, jak muzyka. Włączając po przebudzeniu ulubione radio czy wykonawcę, tanecznym krokiem pójdziesz do kuchni czy łazienki.

 

5. Plan i rutyna

Planuj każdą czynność, którą masz wykonać po przebudzeniu. Systematycznie wykonywany plan zmienia się w nawyk. Przy czym świadomość tego, co mamy do zrobienia pomaga w wyrwaniu się z objęć łóżka. Z czasem zaczniesz działać automatycznie.

Pamiętajcie, że optymalny czas snu dla naszego organizmu wynosi 7-8 godzin, przy czym zapotrzebowanie na sen maleje wraz z wiekiem. Jeśli chcesz wstawać wcześniej, zacznij od chodzenia wcześniej spać. Zacznij od małych zmian np. od 15 min.

Polecane produkty