fotel do salonu

Na co zwrócić uwagę kupując fotel do salonu?

08-02-2019 by Admin

Siedzisz w pracy, samochodzie czy w innym środku transportu i w końcu, po całym dniu wracasz do domu, by odpocząć – nierzadko również w pozycji siedzącej. Dlatego wybierając fotel do salonu, powinieneś być świadomy, że miejsce to ma służyć do relaksu i odpoczynku, stąd też jego wybór powinien być podyktowany konkretnymi względami, a nie przypadkiem.
 
Nie bez powodu fotel nazywany jest “krzesłem egoisty”, jednoosobowy i wygodny nieraz jest pierwszym wyborem rozsiadającej się w salonie osoby. Bynajmniej nie wybiera ona sofy.
 
Zobacz: Urządzamy gabinet. O czym musimy pamiętać?
 

Jak wybrać wygodny fotel?

 
Fotel jest meblem przeznaczonym do komfortowego wypoczywania, dlatego wybierając model, który trafi do naszego salonu nie powinniśmy kierować się kwestiami wizualnymi. Najważniejsza pozostaje jego ergonomiczność przejawiająca się w siedzisku odpowiedniej wielkości, obecnością zagłówka, kątem nachylenia oparcia i wyposażeniu w podłokietniki.
 
Sugeruje się, by głębokość siedziska wynosiła minimum 40 cm głębokości, a materiał z którego jest wykonane, powinien umożliwić zapadniecie się naszego ciała na 2 centymetry. Podłokietniki zapewniają podparcie dla rąk i prawidłowe ustawienie kręgosłupa siedzącej osoby.
 
Jeśli chodzi o rozmiar fotela, oczywiście istnieją porady i wytyczne, jak ta wspomniana wyżej mówiąca o głębokości siedziska, ale pamiętajmy również o tym, że mebel ten powinien być dostosowany do użytkowników, ich wzrostu itd. Uniwersalną radą wydaje się ta sugerująca, że siedząc w fotelu powinniśmy mieć możliwość dotykania stopami podłogi, a nasze kolana powinny być ustawione pod kątem prostym.
 
Obicie. Fotel to miejsce, na którym spędza się nawet kilka godzin (wizyta rodziny, znajomych, wspólne oglądanie filmów), dlatego materiał, z którego jest wykonany powinien być miły dla naszego ciała. Pomyśl o tym, jak czułbyś się w lecie na skórzanym obiciu.
 
Zobacz: Usiądź wygodnie, a opowiem Ci historię fotela
 
Fotel rozkładany rodem z amerykańskiego filmu lub serialu to propozycja dla najbardziej wymagających klientów.
 
Pufa czy podnóżek z tej samej kolekcji co fotel to rozwiązanie dla osób ceniących wygodę. Dodatek ten sprawdza się w roli stolika na gazety czy książki albo w sytuacji, gdy mamy dużo gości i brakuje miejsc do siedzenia.
 
Garść truizmów na koniec – wszystkie meble w jednym pomieszczeniu powinny korespondować ze sobą kolorystycznie i stylistycznie.